Uredi
InstantOffice
13.12.2023
Započinjete li svoju poslovnu priču, sigurno ste se susreli s nekoliko nepoznanica oko pokretanja biznisa i osnivanja firme.
Osnivanje firme možete obaviti samostalno ili uz pomoć profesionalnih partnera koji će Vas savjetovati i voditi kroz cjelokupni postupak.
Neovisno na koji način ćete osnovati firmu, ističemo neka pitanja i nudimo neke odgovore koje svaki novi poduzetnik treba imati na umu prije uplovljavanja u poslovne vode.
Postoji nekoliko oblika djelovanja putem kojih možete razvijati posao (paušalni obrt, samostalna djelatnost…), no za početak ćemo se usredotočiti na teme vezane uz djelovanje kroz pravne osobe i osnivanje j.d.o.o. i d.o.o.
d.o.o. – označava „društvo s ograničenom odgovornošću“. Društvo s ograničenom odgovornošću je trgovačko društvo u koje jedna ili više pravnih ili fizičkih osoba (članovi društva) drže poslovne udjele (svaki član društva kod osnivanja društva može preuzeti više poslovnih udjela) i na taj način sudjeluju u unaprijed dogovorenom temeljnom kapitalu (općenito, najniži iznos 20.000,00 kuna). Udjeli ne moraju biti jednaki niti iz njih za članove društva moraju proizlaziti jednake obveze.
j.d.o.o. – označava „jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću“, koje se od d.o.o.-a u početku najviše razlikuje po temeljnom kapitalu koji je potreban za osnivanje firme (10,00 kuna) i općenito jednostavnijem i jeftinijem postupku osnivanja. No, iako se samo osnivanje čini jednostavnijim i pristupačnijim, j.d.o.o. ima svoje zakonitosti i pravila kojih se svaki poduzetnik koji se odluči za taj oblik mora pridržavati.
Primjerice, Zagrebački inovacijski centar d.o.o. na stranicama „Plavog ureda“ (https://plaviured.hr/vodici/21-zabluda-o-jednostavnom-drustvu-j-d-o-o/) navodi nekoliko zabluda koje trebate imati na umu prilikom otvaranja jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću.
Svakako je dobro uzeti ih u obzir jer mogu značajno utjecati na razvoj Vašeg budućeg poslovanja i s njim povezane troškove koji, iako se tijekom prvih koraka osnivanja mogu činiti nižima, u konačnici mogu postati i veći no što bi bili da su svi aspekti pravovremeno uzeti u obzir.
Imate li vremena za samostalno istraživanje i želite li sami osnivati firmu, dostupne su Vam informacije putem servisa Vlade Republike Hrvatske za ubrzanu komunikaciju građana i poslovnih subjekata s državnom upravom – HITRO.HR (https://www.hitro.hr/kako-otvoriti-d.o.o.-j.d.o.o.).
Primjerice, mrežne stranice servisa HITRO.HR nude neke generalne informacije o postupku osnivanja firme (odabir imena društva, ovjera kod javnog bilježnika, predaja dokumentacije i uplata pristojbi, preuzimanje dokumentacije), kao i o nekim dodatnim radnjama (otvaranje računa, prijave u sustav HZMO-a i HZZO-a).
Prijavite se na newsletter.
Slični članci